تاریخچه خانواده رنگ قرمز


تاریخچه خانواده رنگ قرمز
سه شنبه 6 تیر 1392

به نام خدا

تاریخچه و هرآنچه باید در مورد خانواده رنگ قرمز بدانیم .
در این مقاله سعی شده دلیل نامگذاری انواع قرمز ها و مواد تشکیل دهنده ، تاثیرات روانی  و خلاصه هرآنچه باید در مورد رنگ قرمز بدانیم شرح داده شود .

سُرخ یا قرمز  به طیفی از رنگ  گفته می‌شود که در پایین‌ترین  بسامد نور قابل تشخیص توسط چشم انسان قرار دارند. قرمز یکی از سه رنگ اصلی است .

توضیح در مورد طیفهای رنگی نور:
نور مرئی شامل طیفهای متفاوت رنگی است . در صورت انکسار نور مرئی میتوان این طیف رنگی را دید همانند دیدن رنگین کمان .طیف رنگی قابل دید مابین طیف رنگی " فروسرخ"( مادون قرمز ) و "فرا بنفش "( ماوراء بنفش ) میباشند .هر کدام از این طیفهای رنگی طول موجی خاص خود  را دارند که رنگی که ما میبینیم ادراک ما ناشی از این طول موجهاست .
در واقع نور شامل" کوتاهترین طول موج ها  " مانند" امواج الکترومغناطیسی " و " بلندترین طول موج ها " مانند" امواج رادیوی "است و رنگها فقط بخش  مابین " فرو سرخ " و " فرا بنفش " میباشند . یعنی مابین طول موجهای 400 تا 700 نانومتر .
علاوه بر امواج مادون قرمز و ماوراء بنفش مثال مناسب برای امواج غیر قابل دید اشعه گاما ، اشعه ایکس ، امواج کیهانی و.. میباشند .

زمانیکه یک شی ء قرمز را میبینیم چه اتفاقی میافتد  ؟
نور سفید که شامل طیفهای رنگی است به شی برخورد نموده و شی مورد نظر کلیه امواج غیر همرنگ را جذب نموده و طول موج رنگ  همسان خود را بازتابانده و از آنجاییکه چشم انسان قابلیت تفکیک رنگها و روشنایی و تیرگی را دارد با کمک نور رنگ را ادراک مینماید .

قرمز معادل کلمات زیر است :
( لازم به توضیح است احساسهای ناشی از دیدن رنگها مطلق نیستند و براساس " سن "  ،" محل زندگی" ، " طبقه اجتمائی " ،" خاطرات و زمینه های روحی و روانی " ،" آب و هوا " تغییر مینماید )

عشق  -  رشادت  -  شهادت  -  شدت عمل و نیرو  -  گرما  -  موجود زنده  - حمله و پرخاشگری  - عصبانیت  -  فریفتگی و اغوا  -  غرایز نیرومند و پشتکار و اراده  - اشتیاق و احساسات شدید  - زیبایی و حسن جمال زنان  - آتش که نمادی از جاودانگی است  - خطر - عید و مراسم شادی - کریسمس - رنگ سیاره مریخ و نماد جنگ

هر رنگی باعث عکس العمل های شیمیایی و الکترومغناطیسی در مغز و چشم میشود تا حدی که ما مبحثی باستانی تحت عنوان رنگ درمانی نیز داریم .با توجه به این تاثیرات به صورت خلاصه تاثیرات روانی قرمز را در قسمت زیر عنوان مینمایم .

قرمز محرک حواس است  و حواس بینایی را نیز به خود جذب مینماید بنابراین سریع دیده میشود و جلب توجه مینماید
   جزء رنگهای گرم است و از نظر روانی واقعا ایجاد گرما مینماید 
باعث افزایش ضربان قلب و دم و باز دم میشود و فشار خون را افزایش می دهد  بنابراین مناسب اتاق خواب نیست چرا که آرامش را کم مینماید 
جهت از بین بردن خستگی و بی حالی موثر است  چرا که گرمای بدن را بالا برده و تولید انرژی مینواید . به عنوان مثال  اگر در مسابقات دوندگی دقت نمایید مسیر قرمز رنگ دوندگان تاییدی  براین گفته است .
قرمز مانند بیشتر رنگهای گرم اشتها آور است بنابراین مناسب اتاق غذاخوری  ، رستورانها و آشپزخانه است ، برای ظرف غذای کودکان بی اشتها نیز مناسب است 
 دقت فرمایید در دکوراسیون قرمز را به صورت یکنواخت و یکپارچه به کار نبرید و به صورت پراکنده استفاده نمایید . ترکیب سفید و قرمز در منزل و دکوراسیون یک ترکیب کلاسیک و زیباست .
 رنگ قرمز برای افراد تند خو و عصبی مناسب نیست

لغت قرمز( red) در بسیاری از زبانها مانند " سانسکریت " زبان نژاد " اکدی " ( دوره باستانی بین النهرین ) مترادف " خون "(blood) بوده .
لغت " red" در برخی زبانها از  ریشه لاتین " vermiculus "  به معنای کرم کوچک گرفته شده . در برخی از زبانها ریشه این کلمه به معنای " زیبا " بوده است .
قرمز بین دو فام (=" hue" ) (=رنگمایه )  "قرمز پرتغالی " و " قرمز بنفش "  با نامهای مختلف قابل شناسایی است . یعنی در این دو فام و فامهای مابینشان دارای "واریاسیونهای" ( =تنوع )متفاوت است .
قرمز توت فرنگی های رسیده ، قرمز یکپارچه و خالص بدون ترکیبات رنگی دیگر ، قرمز scarlet ، قرمز سهره کاکل به سر آمریکایی،قرمز شنگرف یا vermilion،قرمز لاکی یا crimson، قرمز alizarin crimson، رنگ خرمایی مایل به قرمز یا شاه بلوطی marron، قرمز تیره ، قرمز یاقوتی ،  انواعی از رنگ قرمز هستند  . برخی از این نامها در چارتهای رنگ های روغن موجود است و برخی متداول در بین مردم عادیست .

رنگ قرمز اسکارلت " scarlet"
اسکارلت " scarlet"  از زبان فارسی وارد زبانهای اروپایی  مانند " انگلیسی " وارد شده .
اصل این لغت "سقرلات " (= پارچه ایی نفیس  به رنگ سرخ ) است که معرب " سکرلات "فارسی است به معنای رنگ قرمز است .
سقرلات = سکرلات = scarlet = قرمز مایل به نارنجی

ادامه دارد